Program "Ambulantni protokol" se koristi za vođenje evidencije (kartice - kartoni - kartoteka) o ambulantnim i kliničkim pacijentima na Klinikama i Zavodima Veterinarskog fakulteta. Budući da se radi o jedinstvenoj bazi podataka, svi nalazi vezani uz pacijenta vidljivi su i uklopljeni u karticu pacijenta na klinici gdje je pacijent zaprimljen. Pretraživanje kartica omogućeno je po svim podacima koji su za pacijenta uneseni. Program se koristi od lipnja 2002. godine.
Ambulantni protokol napravljen je programom Delphi. Koristi centralnu bazu podataka na računalu (SQL-server) koje ima osigurano stalno napajanje električnom energijom. Baza podataka je zaštićena od neželjenih gubitaka. Promjene unesene tipkovnicom upisuju se u bazu podataka na centralnom računalu, pa su gubici svedeni samo na posljednje unesene podatke. Podaci se svakodnevno spremaju u "back up" file na tvrdom disku server računala, te u određenim vremenskim razmacima na magnetsku traku kao mediju za trajnu pohranu.
Program se ne instalira pojedinačno na računalo, nego se pokreće sa servera. Zato je dovoljno da se na željeno računalo spojeno na lokalnu mrežu postavi kratica na zaslon ekrana (shortcut). Prednost takve instalacije je što se nadogradnja i održavanje programa istovremeno izvršava na svim računalima koja koriste Ambulantni protokol.
Autorizacija pristupa podacima
Program za vođenje Ambulantnog protokola ima autorizirani pristup podacima, što znači da se za rad na programu korisnik mora obavezno prijaviti uz korisničko ime i lozinku. Program se putem računalne mreže može koristi na svim umreženim računalima gdje za to postoji potreba ili želja.
Pristup podacima u bazi podataka ograničen je horizontalno i vertikalno. Svaki korisnik član je jedne radne jedinice (Klinike), i jedne korisničke skupine, što omogućava točno definirani pristup do podataka. Korisnik određene Klinike može otvarati samo bolesničke kartice koje su otvorene na istoj Klinici, a ovisno o korisničkoj skupini ima pravo unositi promjene samo u neke dijelove programa (mijenjati adrese, unašati klinički nalaz, mijenjati referentne laboratorijske vrijednosti i sl. unutar samo određene Klinike). Predstojnici klinika su članovi korisničke skupine Predstojnik i imaju sve ovlasti na svojoj Klinici
Podaci o vlasnicima i njihovim životinjama bilježe se u Imenik vlasnika odvojeno od Kartica pacijenata, tako da se podaci o vlasnicima i životinjama uneseni na bilo kojoj Klinici mogu koristiti na svim klinikama, dok se podaci o bolesničkim karticama vide samo na Klinici koja je karticu otvorila.